Pokud by stát nepřistoupil k zastropování, domácnosti by čekalo zdražování koncových cen elektřiny.
Slovenské domácnosti budou mít v příštím roce zastropovanou cenu silové elektřiny, která tvoří zhruba polovinu koncové ceny elektřiny, na úrovni 67,3 eura za megawatthodinu. Vládní kabinet již schválil návrh obecného hospodářského zájmu na zajištění bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávek elektřiny. Všeobecný hospodářský zájem předložilo na jednání vlády Ministerstvo hospodářství SR, které tímto krokem chce pomoci domácnostem v boji s drahými energiemi.
Stále platí, že Slovenské elektrárny, náš dominantní výrobce elektřiny, dodají v příštím roce domácnostem silovou elektřinu za 61,2 eura za megawatthodinu v objemu zhruba 6 terawatthodin. Elektřina vyrobená v jaderných elektrárnách se však k domácnostem dostane přes takzvaného agenta, kterým se stal Slovenský plynárenský průmysl. Ten ji ostatním dodavatelům elektřiny předá za cenu zvýšenou o 10procentní koeficient stanovený Úřadem pro regulaci síťových odvětví. \“Výsledná cena za dodávku elektřiny agentům pro oprávněné dodavatele bude tedy 67,3285 eura za megawatthodinu,\“ dodalo ministerstvo hospodářství.
Ministerstvo hospodářství se rozhodlo předložit na jednání vlády návrh obecného hospodářského zájmu i bez definitivního schválení celého procesu Evropskou komisí. Schválení však resort hospodářství očekává v nejbližších týdnech. „Komise po sérii jednání v zásadě souhlasila s předložením tohoto materiálu ke schválení vládou SR s tím, že po provedení požadovaných změn ve smlouvě (mezi státem a Slovenskými elektrárnami – pozn.red.) nebude předkládané řešení zahrnovat prvek státní podpory, a tak bude z pohledu Evropské komise přijatelné. Toto bude potvrzeno ve formálním dopise, který Evropská komise zašle ministerstvu hospodářství,“ podotklo ministerstvo.
Pokud by stát nepřistoupil k zastropování cen silové elektřiny, slovenské domácnosti by v příštím roce čekalo dramatické zdražování koncových cen elektřiny. „Při zohlednění aktuálních trendů vývoje tržní ceny by zvýšení koncové ceny elektřiny pro domácnosti mohlo překročit 235 %. V poměru k celkovým příjmům by takové zvýšení ceny elektřiny představovalo zásadní položku, přičemž u velkého počtu domácností mohlo dojít k propadu do tvz. energetické chudoby,“ uzavřelo ministerstvo hospodářství.