9.5 C
Brno
Sobota, 25 března, 2023
DomůNovinkyVyšel nový eID klient. Řeší podpis pro staré e-občanské

Vyšel nový eID klient. Řeší podpis pro staré e-občanské

Vydáno

- Reklama -PR články

Software zajistí vydání speciálního certifikátu pro dočasné podepisování.

Certifikát pro dočasné elektronické podepisování starým dokladem vydaným do 20. června 2021 si uživatelé budou moci nahrát pouze online.

Vydávání certifikátů začne fungovat od 1. ledna 2023.
Zrušení platnosti certifikátů pro dosud používaný kvalifikovaný elektronický podpis začne u starých průkazů již na Silvestra v poledne.

Resort vnitra dočasné řešení podepisování akceptovat nebude, takže při jeho službách je výměna dokladu nezbytná.
Stát zpřístupnil novou verzi softwaru pro práci s e-občanským a doklady o pobytu cizince s označením 4.4.

Nainstalovat si ji musí především držitelé karet vydaných do 20. června 2021, chtějí-li se elektronicky podepisovat iv novém roce – přes dočasné řešení takzvaným zdokonaleným elektronickým podpisem.

Na konci roku se totiž plošně zruší certifikáty pro vytváření kvalifikovaného elektronického podpisu všem uživatelům starého typu čipové karty. Stane se tak kvůli skončené certifikaci samotné karty pro nejvyšší úroveň elektronické autorizace.

Připomeňme však, že primárním řešením zůstává nadále výměna průkazů a dočasné řešení bude k dispozici pouze pro úzkou agendu, a to pouze do konce června 2023.

Nahrání certifikátu jde z domova
Pokud si lidé nevyměnili starý e-občanský za nový, na část státních úkonů jim bude stačit, když si na čip nahrají nový, speciální certifikát – oficiálně se jmenuje kvalifikovaný certifikát pro uznaný způsob autorizace.

Za pomoci eID klienta 4.4 to bude možné udělat z pohodlí domu od 1. ledna 2023. Na pracovištích dokladů speciální certifikát nahrávat nebudou, deklarovalo ministerstvo vnitra.

Jak na to: Pro práci s kartou potřebujete bezpečnostní osobní kód (BOK) zadaný při vydávání e-občanského. Pokud uživatel nemá určený podpisový PIN a PUK, aplikace vyzve k jejich vytvoření. Netřeba si je pak zapomenout uchovat.

K funkci vydání certifikátu pro dočasné podepisování se dostanete v pravém dolním rohu přes ikonu eID klienta a možnost „Vydat certifikáty“. Najít lze také v menu aplikace Nastavení – Certifikáty. Software pak automaticky rozpozná, jaký certifikát lze na kartu nahrát.

Proces vydání certifikátu není složitý a stačí se řídit průvodcem. Při nahrávání je třeba být trpělivý, neboť to může trvat i několik minut. Zde naleznete kompletní uživatelskou příručku.

Poslední den se už nemusíte podepsat
Resort vnitra současně upozornil, že zneplatnění certifikátů pro kvalifikovaný elektronický podpis na dokladech vydaných před 20. červnem 2021 začne již v poledne 31. prosince 2022.

„Poslední elektronické úkony podepsané kvalifikovaným elektronickým podpisem proto doporučujeme uskutečnit v dostatečném předstihu, nejpozději však dopoledne posledního dne roku 2022,“ píše stát.

Ani při vší agendě daniarů
Dočasné řešení zdokonaleného elektronického podpisu postačí k potvrzení formulářů finanční správy v osobní internetové zóně na portálu danárů, celních prohlášení přes systém Centrální elektronický složku nebo portál e-Commerce a službách poskytování informací o záruce na celní dluh (GDS).

Naproti tomu jisté je, že výjimka se netýká elektronického podávání ručitelského prohlášení, které se využívá při celním řízení, informačního systému kontrolních známek (ISKZ) a systému pro sledování pohybu zboží podléhajícího spotřebním daním (EMCS), u nichž bude akceptován pouze kvalifikovaný elektronický podpis.

Rovněž při elektronických službách ministerstva vnitra dočasné řešení podepisování akceptováno nebude. Takže kdokoli, kdo chce od 1. ledna 2023 využívat elektronické služby Národní evidence vozidel, centrální ohlašovny či matriky, musí mít občanský průkaz vydaný po 21. červnu 2021.

Známé také je, že ani při elektronických službách katastru se starý e-občanský nebude dát použít. Výměna e-občanského je proto v těchto případech nutná bez odkladu.

Nejnovější články

Inflace dosahuje nejvyšších hodnot od začátku tisíciletí

Meziročně inflace od ledna loňského roku bez přestávky roste. Spotřebitelské ceny zboží a služeb v...

Nízká poptávka, drahé energie.

Během volna dostanou 60 procent mzdy. Nižší poptávka po oceli a vysoké ceny energií, které...

Poptávka po luxusních produktech stoupá, firmě Moët Hennessy již dochází šampaňské

Bohatí spotřebitelé jsou stále ochotni kupovat drahé zboží, i když protivětry v globální ekonomice...

Vláda schválila zastropování cen silové elektřiny pro domácnosti

Pokud by stát nepřistoupil k zastropování, domácnosti by čekalo zdražování koncových cen elektřiny. Slovenské domácnosti...

Další články autora

Inflace dosahuje nejvyšších hodnot od začátku tisíciletí

Meziročně inflace od ledna loňského roku bez přestávky roste. Spotřebitelské ceny zboží a služeb v...

Nízká poptávka, drahé energie.

Během volna dostanou 60 procent mzdy. Nižší poptávka po oceli a vysoké ceny energií, které...

Poptávka po luxusních produktech stoupá, firmě Moët Hennessy již dochází šampaňské

Bohatí spotřebitelé jsou stále ochotni kupovat drahé zboží, i když protivětry v globální ekonomice...